Jak vybrat bezpečnostní kování a kliky
Jak vybrat bezpečnostní kování? Bezpečnostní kování je kování, jehož základní funkční vlastností je chránit zámek a cylindrickou vložku před útokem zvenčí. Proto je obvykle umisťujeme na vstupní dveře do bytu či domu. Kování je uchyceno do dveřní konstrukce speciálními, pevnými šrouby. Bezpečnostní kování jsou opatřena bezpečnostními prvky, které znesnadňují odvrtání, kování ke dveřím chrání i proti vylomení či odvrtání cylindrické vložky. Jeho bezpečnostní charakteristika je dána rozdělením do jednotlivých tříd podle ČSN P ENV 1627. Tato norma definuje odolnost výrobků například právě proti odvrtání, vyhmatání, vytržení, hrubému násilí atd. Hodnocení a certifikaci výrobků zajišťuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř.Rozlišujeme čtyři základní stupně a pomocným kritériem, usnadňujícím orientaci klientů je tzv. „PYRAMIDA BEZPEČNOSTI“.
Důležité informace před nákupem bezpečnostního kování:
Jak si poradíme s roztečí:
Rozteč je jedna z nejdůležitějších parametrů, které je třeba mít dobře připravené a změřené. Rozteč určuje vzdálenost kliky od otvoru pro klíč. Standardní rozteče používané na českém trhu jsou 72mm, 90mm a 92mm. Níže naleznete jednoduchý návod jak si správně poradit s měřením rozteče.
Kování s překrytkou neboli s překrytím vložkového zámku:
Kování s překrytkou je velice důležité pro ochranu Vašeho majetku. Překrytí vložky zajišťuje znemožnění odvrtání zámku (FABky) a tím případnému narušiteli znemužňuje vniknutí do Vašeho bytu, domu či kanceláře. Je nutno počítat s tím, že "překrytka" je cca 1cm vystouplá nad plochu štítu a tomu taky musíme přizpůsobit výběr správné bezpečnostní vložky. Pokud by jste totiž koupili špatný rozměr mohlo by se stát, že klíč bude příliš krátký.
Provedení kování a nabízené typy:
Jednotlivé typy bezpečnostního kování rozdělujeme do třech základních typů a variant. Důležitým faktorem pro výběr správného typu je frekvence pohybu v daném objektu - při extrémně frekventované části doporučujeme provedení klika/klika. V našem obchodu a u specializovaných prodejců se setkáte se těmito typy - klika/klika, klika/koule a klika madlo.
Co znamená pravá a levá klika:
Toto označení je důležité především pro spávný výběr bezpečnostního kování kdy se výběr řídí orientací Vašich dveří (levé / pravé). Jednotlivé možnosti označujeme zkratkami se kterými se setkáte v detailu produktu při typování parametrů a následné koupi bezpečnostního kování.
PZ L, PZ R, K PZ LI, K PZ RE, M PZ LI a M PZ RE.
PZ L - klika levé/klika určená pro levé dveře otevírané do interiéru.
PZ R - klika pravá/klika určená pro pravé dveře otevírané do interiéru.
K PZ LI - klika levé/koule určená pro levé dveře otevírané do interiéru.
K PZ RE - klika pravá/koule určená pro pravé dveře otevírané do interiéru.
M PZ LI - klika levé/madlo určená pro levé dveře otevírané do interiéru.
M PZ RE - klika pravá/madlo určená pro pravé dveře otevírané do interiéru.
POZOR:
Toto pravidlo levá nebo pravá klika používají jen někteří výrobci: Kování Cobra a AC-T servis
U ostatních výrobců bezpečnostního kování se levá a pravá klika nerozlišuje: MP kování, Rostex, Richter.
Jak poznám pravé a levé dveře:
Na určení orientace dveří slouží jednoduchá metodika, při které se určitě nespletete...:)
Musíme stát před dveřmi tak, aby jsme se mohli fyzicky doktnout dveřních pantů - to lze vždy jen z jedné strany. Po které ruce (levé nebo pravé) máme panty, tak taková je i orientace vašich dveří.